Wytyczenie budynku

Wytyczymy Twoją inwestycję tak, żebyś zgodnie z przepisami

mógł rozpocząć swoją przygodę z budową

 

Kiedy potrzebujesz wytyczenia?

- przebrnąłeś przez procedury urzędowe i chcesz wreszcie zacząć budowę na swojej działce

- masz już pozwolenie na budowę lub minął czas zgłoszenia

- zbliża się termin, na jaki uzgodniłeś rozpoczęcie prac z ekipą budowlaną

- zamawiasz koparkę, która usunie humus, czyli wierzchnią warstwę ziemi z terenu pod budynkiem, a nie wiesz, gdzie dokładnie będzie się on znajdował

- wielkość lub kształt Twojej działki utrudnia wyznaczenie budynku wg wskazań projektanta

- masz już ściągnięty humus, a teraz chcesz wytyczyć budynek

- nie wiesz, gdzie dokładnie przebiegają granice Twojej działki, a chcesz postawić ogrodzenie

- miałeś już wytyczony budynek, ale minął już jakiś czas i nie jesteś pewien, czy wszystko jest OK

-  ustaliłeś z projektantem, gdzie na mapie ma wrysować budynek, ale nie jesteś pewien, czy na działce w tym miejscu będzie równie dobrze się prezentował

- wykonujesz sieć wodociągową, kanalizacyjną, gazową i elektryczną poza granicami własnej działki zgodnie z zatwierdzonym przez Starostwo projektem budowlanym

Aby wykonać wytyczenie, podaj geodecie w jakiej miejscowości znajduje się działka, jaki ma numer geodezyjny, a także udostępnij rysunki, o które poprosi.

 

Potrzebujesz wytyczenie– zadzwoń 601 872 666

 

Co można wytyczyć?

Zgodnie z przepisami wytyczenia geodezyjnego wymagają te inwestycje, które później podlegają odbiorowi. Niemniej jednak zdarzają się sytuacje, że wezwanie geodety pozwoli zaoszczędzić wiele nerwów i pieniędzy, a przy okazji nie narażać na szwank dobrosąsiedzkich stosunków.

Tak jest w przypadku, gdy chcemy postawić ogrodzenie. Jeżeli jesteś pewny, jak przebiegają granice Twojej działki, bo punkty graniczne są widoczne, to super. Gdy jednak punktów granicznych nie widać, lepiej zlecić ich odszukanie geodecie. Na podstawie danych geodezyjnych odszuka istniejące punkty graniczne.

Możesz też zlecić nam wyznaczenie narożników budynku już na etapie ustalania z projektantem, gdzie ma  budynek wrysować. Unikniesz w ten sposób straty czasu i kosztów, gdyby po uzyskaniu pozwolenia na budowę i wytyczeniu budynku okazało się, że taka lokalizacja obiektu lub jego wielkość Ci nie odpowiada.

Kolejnym elementem, który możemy wytyczyć jest miejsce, w którym należy ściągnąć humus, czyli wierzchnią warstwę ziemi. Jest to orientacyjne miejsce gdzie został zaprojektowany budynek z ok. 1 metrowym zapasem z każdej strony. Dla operatora koparki jest to minimalny obszar, z którego musi być usunięta ziemia. Dzięki temu, że od razu zabiera się do pracy i nie musi on analizować projektu, kosztuje Cię to znacznie mniej. 

Wytycznie geodezyjne budynku mieszkalnego jest obowiązkowe. Na podstawie planu zagospodarowania działki sporządzonego przez projektanta i zatwierdzonego przez Starostwo geodeta określa dokładne posadowienie budynku na działce.

Podobnie obowiązkowe jest wytyczenie sieci budowanych poza terenem własnej działki.

 

Jak przeprowadzamy wytyczenie  i jak długo trwa?

Wykonanie wytyczenia poprzedzone jest opracowaniem projektu i pobraniem punktów granicznych z zasobu Starostwa.

Z doświadczenia wiemy, że lepiej robić je po ściągnięciu humusu.

Po otrzymaniu dokumentów ze Starostwa skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia terminu wykonania pomiarów geodezyjnych.

Czas potrzebny do wytyczenia wynosi od 2 do 14 dni.

 

Co otrzymasz?

W zależności od tego, co i w jakim wariancie zleciłeś nam do wytyczenia, wynik okaże się inny.

W przypadku wytyczenia miejsca do zdjęcia humusu, nabijemy 4 drewniane paliki po zewnętrznym obrysie wykopu.

Gdy tyczymy budynek, to również mogą być cztery drewniane paliki, 4 narożne ławy lub ławy na każdej osi wyznaczonej w projekcie. Na każdej ławie są gwoździe, umieszczone dokładnie w miejscu osi konstrukcyjnych budynku. Ławy budowlane są nabite na jednej wysokości, która jest oznaczona na jednej z ław, aby łatwiej można było ustalić głębokość wykopu pod ławy. Wytyczenie geodezyjne budynku potwierdzamy także wpisem w dzienniku budowy.

Gdy tyczymy przebieg sieci lub granice, drewniane paliki umieszczamy w miejscach załamań zgodnych z projektem lub przebiegiem granic.

 

Chcesz wytyczyć budynek, sieć lub granice– zadzwoń 601 872 666

 

Dlaczego moja firma geodezyjna?

Do tej pory wykonaliśmy kilka tysięcy geodezyjnych wytyczeń obiektów budowlanych, dzięki którym nasi klienci bez kłopotów budują swój wymarzony dom. Wieloletnie doświadczenie sprawia, że potrafimy dopasować rodzaj wytyczenia do potrzeb konkretnej inwestycji, co znacznie ułatwia współpracę z różnymi ekipami budowlanymi i prawidłowość wykonania zlecenia.

 

Masz pytania dotyczące wytyczenia – zadzwoń 601 872 666

 

DrukujE-mail